Sağlam həyat üçün ürək-damar sisteminin,mərkəzi-sinir sisteminin ,dəri və saçların sağlamlığı vacibdir.Bütün bu orqanların düzgün işləməsində rolu olan yeganə maddə Omega 3-dür.Omega 3 dedikdə uşaq vaxtı bizə içirilən balıq yağları yada düşür.

Vitaminler büyümemiz, hücrelerimizin yenilenmesi ve enerji üretimimiz için zorunlu maddeler.
İnsan vücüdu vitaminleri kendiliğinden üretemez. Bu yüzden sağlığımız için gerekli olan vitaminleri ya yediğimiz yiyeceklerden veya çeşitli ilave vitamin preparatlarından sağlamamız gerekir.

 

Son günlerde hava sıcaklıklarındaki dengesizlik adeta hastalık saçıyor. Hasta olanlar ağrı kesici ve ateş düşürücülerinin yanında mutlaka vitamin alırken sağlıklı kalmak isteyenler de doktora danışmadan bilinçsizce vitamin takviyesi alıyor. Ancak gelişigüzel vitamin kullanımı yaradan çok zarar getiriyor. Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölüm Uzmanlarımız, gereğinden fazla alınan vitaminlerin vücudumuza vereceği zararlar hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Vitaminler, hücresel metabolik reaksiyonlar için gerekli olan, eksikliklerinde bazı sorunlara neden olan organik bileşiklerdir.
Pek çok vitaminin, insan vücudu tarafından üretilemediği ya da yeterli miktarda üretilemediği için besinlerle dışarıdan sağlanması gerekir. Vitaminler, organizmada birçok biyokimyasal ve fizyolojik sürece katılarak vücudun normal çalışmasında rol oynar.

 

Kilo almanın en sağlıklı ve güvenli yolu besin değeri yüksek, protein ve karbonhidratlar bakımından zengin bir beslenme programı uygulamaktadır.
Sadece tükettiğiniz gıdaların kalori miktarına odaklanmak belki kilo almanızı sağlayabilir ancak damar tıkanıklığı gibi ciddi sağlık sorunları riskini arttırabilir.
Çünkü her kalorinin kalitesi aynı değildir ve sağlıklı kilo için kaloriyle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin de tam olarak alınması gerekir.
Kilo aldıran vitaminler ise hem iştahı arttırırken hem de vücuttaki diğer fonksiyonları ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.

 

Çox oxunanalar